Теорема Рибчинського: сенс і можливі наслідки
З часів зародження світової торгівлі економісти-теоретики намагалися вивчити всі процеси відносин з точки зору науки. Вони, як фізики, відкривали нові теореми і пояснювали ситуації, що призводять до занепаду або підйому економіки тієї чи іншої країни. Пік розвитку міжнародних відносин потрапив на період капіталізації і перестановки сил у світовому співтоваристві, якраз на повоєнний час. У зв'язку з цим з'явилося безліч теорій, серед яких теорема Рибчинського. Коротко і зрозуміло спробуємо викласти суть у цій статті.
Джерела походження
Молодий англійський студент Т.М. Рибчинський у 45-50 роках минулого століття вивчав вплив промисловості на економіку країни. У ті роки успішно розвивалися міжнародні відносини, і Англія була однією з передових країн з експорту товарів. Основним напрямком, який вивчав Рибчинський, була теорія Хекшера Оліна. Згідно з її постулатами, країна експортує тільки ті товари, для виробництва яких у неї достатньо своїх ресурсів, і імпортує ті, яких потребує найгостріше. Здавалося б, все логічно. Але для того, щоб теорія спрацювала, потрібно враховувати умови виникнення міжнародного обміну:
- Є хоча б дві країни, в однієї з яких фактори виробництва в надлишку, а інша відчуває їх дефіцит.
- Ціноутворення відбувається на рівні зіставлення факторів виробництва.
- Мобільність факторів виробництва, тобто існування можливості їх переміщати (наприклад, ділянку землі, перевезти не можна).
Проаналізувавши розвиток деяких країн за останнє століття, молодий студент вивів свою теорію. Так виникла теорема Рибчинського. Період виникнення її потрапив якраз на час підйому капіталістичних країн і занепаду країн «третього світу».
Формулювання теорії Рибчинського
Отже, настав час сформулювати, в чому ж суть теорії англійського економіста. Він стверджував, що якщо існує всього два фактори для виробництва товару, і якщо збільшити використання одного, то це спричинить за собою зменшення виробництва товару за рахунок другого фактора.
Пояснення
На перший погляд здається, що дуже заплутана теорема Рибчинського. Коротко позначимо головну суть. Уявімо собі два підприємства. Одне виробляє комп'ютери, для яких потрібно багато капіталу, і гроші у нього є в надлишку. Інше вирощує зерно, для чого у нього теж достатньо ресурсів, в основному за рахунок робочої сили. Перша фірма експортує комп'ютери і за рахунок високої ціни все більше нарощує свій капітал, попит зростає і всі сили мобілізуються тільки на виробництво техніки. В цей же час грошей на виробництво зерна стає все менше і менше, робоча сила йде в більш прибуткову галузь, і фірма деградує.
Побудова графіка
Теорема Рибчинського стверджує, що співвідношення факторів у бік їх зменшення або збільшення завжди буде впливати на кінцевий результат виробництва, незалежно від того, розглядається окрема галузь або економіка країни в цілому. Розгляньмо графік.
Знову на конкретному прикладі розберемося, як збільшуються або зменшуються фактори виробництва залежно від попиту. Згідно з даними, є два товари X і Y. Для першого потрібен капітал, для другого - робоча сила. Перший вектор OF показує, яке оптимальне співвідношення праці і грошей потрібно, щоб виробляти товар X зі зростанням попиту. Точно так само для товару Y, що відображає вектор OE. На графіку показана точка G. Це ресурси країни. Тобто, існує певний запас капіталу (GJ) і робочої сили (OJ). Для забезпечення потреб країни товари X і Y виробляються в обсязі, відповідно, F і E.
Теорема Рибчинського заснована на збільшенні одного з факторів. Припустимо, це буде капітал. Тепер для виготовлення нового обсягу товарів Y (для експорту) потрібно більше фінансових вкладень, що зазначено точно G1. Кількість товару переміситься в точку Ye1 і зросте на відрізок YeYe1. Одночасно з цим, капіталу для товару Х буде не вистачати, а значить, впаде виробництво на проміжок FF1. Зауважте, що відстань GG1 набагато менша за YeYe1. Це означає, що навіть невелике переміщення одного з факторів (в даному випадку капіталу) в експортоорієнтований сектор призводить до непропорційного зростання кількості вироблених товарів.
«Голландська хвороба»
Теорема Рибчинського в довгостроковому періоді може призвести не тільки до занепаду окремої галузі виробництва, але і до зменшення економічного потенціалу цілої країни. Прикладів у світовій практиці вистачає, коли неправильні пріоритети призводили до збільшення інфляції, зростання валютного курсу і зменшення ВВП. Такий ефект назвали «Голландською хворобою».
Свою назву «вірус» підхопив у Нідерландів. Саме там в середині 70-х років минулого століття сталася перша кризова ситуація.
Приблизно в цей період голландці виявили великі запаси природного газу в Північному морі. Вони почали приділяти величезну увагу видобутку та експорту ресурсу. Здавалося б, при такому стані речей економіка країни повинна була зростати, але спостерігалася абсолютно протилежна ситуація. Курс голландської валюти зростав, причому збільшення спостерігалося стрімке і дуже високе, а експорт інших значущих товарів все більше зменшувався.
Наслідки "Голландської хвороби" "
Причиною цього став відтік ресурсів з виробничих галузей старих товарів у видобуток газу. Чим більше зростав попит, тим більше вкладень було потрібно. Видобуток цінного ресурсу вимагав грошей, робочої сили, технологій. Про експортні товари інших областей забули, зосередившись на одному. В результаті - валютний курс виріс, а значить, зменшилася конкурентоспроможність країни.
Теорема Рибчинського ще раз доводить той факт, що проблеми перерозподілу ресурсів можуть виникнути як у внутрішній, так і в зовнішній торгівлі країни. «Голландською хворобою» перехворіли багато країн. Величезна криза трапилася з Колумбією після зростання попиту на каву. Не минув вірус і передові європейські держави. Успішно вилікувалися Великобританія, Франція, Норвегія.
Японське економічне диво
Інший приклад - Японія. Ця маленька острівна країна в 60-ті роки минулого століття здивувала весь світ стрімким стрибком економіки. Теорема Рибчинського спрацювала і тут, але тільки з позитивним ефектом.
Всі держави можна умовно розділити на сировинні та промислові. Одні експортують на світовий ринок в основному продукцію, яка стане сировиною для товарів в іншому стані. У таких держав багато робочої сили, але доходи невеликі. Інший тип торгівлі - це обмін готовою продукцією. Як правило, держави, які торгують промисловими товарами, мають у наявності капітал і технології. За рахунок того, що першій категорії доводиться купувати більш дорогу продукцію у других, останні живуть добре.
Цим принципом скористалася Японія. На її маленькій території вирощувати що-небудь неможливо. Ресурсів теж практично немає. Все що є - маленький працьовитий і наполегливий народ. Завдяки відкриттям у комп'ютерній сфері, сферах нафтогазової переробки та хімічної промисловості, Японія змогла налагодити свою економіку так, що, купуючи дешеву сировину, вони її переробляли, а на світовий ринок випускали дорогу готову продукцію.
Ув'язнення
Теорема Рибчинського - це розширена версія Хекшера-Оліна, згідно з якою, країна експортує товари, для виготовлення яких потрібен надлишковий ресурс, і імпортує готову продукцію, зробити яку вона не в силах. Економісти впевнені, що при розширенні експорту тих товарів, які вже і так були у продажу, непропорційно зросте імпорт вже купованих. І, навпаки. Якщо акцентувати увагу на імпорті відсутніх ресурсів, то в довгостроковому періоді скоротиться потреба в самому імпорті.