Дізнаємося як вести читацький щоденник правильно
Після закінчення навчального року багато викладачів видають учням списки літератури, яку необхідно вивчити в період канікул. Однак книжки потрібно не просто прочитати. Педагоги вимагають, щоб вивчений матеріал був занесений до читацького щоденника. На жаль, багато дітей не справляються з цим завданням, оскільки не знають, як правильно вести читацький щоденник і що він взагалі собою являє.
Кому потрібен читацький щоденник
Деякі батьки негативно ставляться до ведення НД. Дуже часто можна почути фразу: "Як вести читацький щоденник дитині, якщо навіть я іноді не пам'ятаю ім'я автора або героїв прочитаного твору? Сподобалося - запам'ятала, не сподобалося - навіщо зберігати це в пам'яті! Та й взагалі, він у мене і так з-під палиці читає «». На жаль, такі висловлювання можна почути досить часто. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що читаємо ми тільки заради хвилинної розваги. Однак це не зовсім так.
У загальноосвітню шкільну програму входять твори, які вчать дітей доброті, взаєморозумінню, відносинам та іншим необхідним якостям інтелектуально розвиненої людини. Крім того, мета читацького щоденника зовсім не в тому, щоб розвинути в малюку любов до читання. Як правило, діти читають будь-який твір (навіть казку) для того, щоб дізнатися щось цікаве, про що раніше вони не чули. Крім цього, у багатьох навчальних закладах проводяться конкурси, вікторини або марафони, на яких дітям належить згадати колись прочитане. Наприклад, розповісти казку, загадку, відповісти на питання про якогось героя. І як же вони зможуть це зробити, якщо прочитаний матеріал давним-давно вилетів з пам'яті? Якщо ж малюк буде знати, як вести читацький щоденник і користуватися цими знаннями, то інформація буде йому доступна в будь-який час.
Для чого потрібен читацький щоденник
Читацький щоденник - це свого роду шпаргалка, яка допоможе дитині згадати весь прочитаний коли-небудь матеріал. Крім цього, ЧД вчить дітей робити аналіз твору, короткі висновки з прочитаного. Адже саме це учням молодшої школи дається найбільш важко. Вивчаючи твори, записуючи короткий зміст у ЧД, дитина тренує і навички письма. Також тренується пам'ять, адже записуючи імена головних героїв і автора, різні дати, зміст тексту, дитина краще запам'ятовує їх. Крім іншого, батьки, контролюючи ведення ЧД, можуть зрозуміти, який жанр більше цікавить дитину і на що слід звернути увагу. Тепер слід розібратися в тому, як вести читацький щоденник.
Читацький щоденник
В принципі, ЧД - це звичайний зошит, в який учень записує свої думки, деякі цитати з твору, короткий зміст, імена автора і головних героїв. Найбільш проста модель - це коли лист ділять на дві колонки, в одній з яких пишуть назву твору, в іншій - свої висновки. Однак ця схема більш зрозуміла старшому поколінню, для малюків вона не підходить. Як вести читацький щоденник для дітей? В принципі, і в цьому немає нічого складного. Однак самій дитині буде складно оформити таку модель. Краще робити це разом з батьками. Отже, беруть простий учнівський зошит (краще не дуже тонкий) і розгортають його на кілька колонок:
- дата читання твору;
- назва;
- Ф.І.О. автора;
- імена героїв;
- про що твір.
Займаючись цим регулярно, дитина закріплює прочитаний матеріал і в майбутньому з легкістю зможе відповісти на будь-яке запитання за твором.
Як вести читацький щоденник - зразок
Читацький щоденник для учня молодших класів може виглядати подібним чином.
Читацький щоденник (зразок)
Дата | Назва | Ф.І.О. АВТОРА | Герої | Суть твору |
05.03.2015 | Казка про попа і його працівника Балду | О.С. Пушкін | Піп, Балда, нечисть | Казка розповідає про те, як Балда з нечистою силою зладив і провчив попа. |
Як використовувати
Заповнювати НД бажано відразу після прочитання твору або наступного дня, маючи під рукою текст, щоб згадувати найбільш важливі моменти. Час від часу потрібно переглядати заповнені сторінки, щоб освіжити пам'ять і закріпити враження про твір. Наприкінці НД слід зробити сторінку-зміст, куди будуть вноситися назви прочитаних книг і номер сторінки з їх описом. Таким чином, орієнтуватися в ЧД буде набагато легше.